Debiutancka powieść Piotra Sokołowskiego „Pośród Bloków. Epopeja Dzielnicowa”, jest swoistą socjologiczną kalką społeczeństwa wielu polskich dzielnic, opartą na podstawie życia pewnego wrocławskiego osiedla. Książka w sposób realistyczny i wiarygodny oddaje charakterystyczne cechy młodzieżowej subkultury osiedlowej, opisuje warstwy norm i zachowań życia młodych mieszkańców osiedla. Ilustruje dekalog, który zawiera niepisane zasady korelacji zachowań poszczególnych przedstawicieli. Książkę rozpoczyna inwokacja naszych czasów różniącą się od tej z „Pana Tadeusza”, Adama Mickiewicza. Tu nie ma miejsca na miłość do Litwy – Ojczyzny. Obecnie brak wszelkich wzorców, ideałów – świat polityki jest światem złym i zepsutym, a przekaz płynący z telewizji budzi odrazę i niechęć. Młodzież pozbawiona wzorców, szuka ich we własnej społeczności lokalnej, która ustanowiła własne zasady, a „jedna z ważniejszych zasad dzielnicy, … zabraniała wszelkich kontaktów z policją”. Opis przesłuchania w radiowozie policyjnym jest tak wiarygodny, że czytający odnosi wrażenie, że on sam razem z autorem książki w tym radiowozie się znajdują. Rozdział „Kazanie”, dotyczący światopoglądu kościelnego w pełni wkomponowuje się w obecne czasy. Książka pokazuje codzienne życie wielu młodych osób – dilujących, imprezujących, ale również uświadamia nam, że wśród młodzieży są osoby z marzeniami, takie jak Zgrywus, który dąży do ich realizacji. To właśnie Zgrywus, autor wspomnianej Inwokacji, wygrywa Rapowy Konkurs Talentów. Dzięki freestylowym zmaganiom otrzymuje szanse wydania wymarzonej płyty, a świat hip-hopu staje przed nim otworem, stwarzając możliwość wydania płyty na tak zwanym legalu. Autor w sposób wiarygodny dokonał zarysu przekroju cech społecznych w świecie dzisiejszej młodzieży. Książkę Piotra Sokołowskiego polecam młodzieży, by mogła dzięki niej przejrzeć się w lustrzanym odbiciu oraz starszym, by podjęli próbę zrozumienia dzisiejszych czasów dorastania w osiedlowej subkulturze. „Pośród Bloków”. Epopeja Dzielnicowa”, powinna znaleźć się w biblioteczce każdego studenta socjologii. Wiarygodności powieści dodaje język, tak zwana grypsera jej głównych bohaterów – język zrozumiały tylko dla tej grupy społecznej, a także ksywki – Suchy, Mały, Biały, Pijak, Zgrywus, Spasły, Śliski … A Wasi osiedlowi „bohaterzy” jakie noszą ksywki ?
Społeczna Kalka Obiecującego Socjologa.
Debiutancka powieść Piotra Sokołowskiego „Pośród Bloków. Epopeja Dzielnicowa”, jest swoistą socjologiczną kalką społeczeństwa wielu polskich dzielnic, opartą na podstawie życia pewnego wrocławskiego osiedla.
Tomasz Kosik
22 lipca 20172 min czytania
O autorze
Tomasz Kosik
Bytomianin, socjolog, doradca zawodowy i nauczyciel z drugą młodością zawodową. Niespełna po trzech dekadach powrócił do szkoły podstawowej, lecz tym razem po drugiej stronie biurka. Książki „uratowały mu życie”, dlatego dziś z życzliwością, humorem i sporą dozą entuzjazmu opowiada o nich na prowadzonym przez siebie profilu książkowym.